10 PRZYKAZAŃ MŁODEGO SPORTOWCA


1. Rano zawsze jedz śniadanie – ten posiłek pozwoli Ci sprawniej myśleć, szybciej się uczyć i łatwiej zapamiętywać, kiedy będziesz w szkole. Wybieraj płatki owsiane lub musli zamiast czekoladowych lub miodowych płatków śniadaniowych. Jajka zamiast parówek oraz ciemne pieczywo zamiast białego. Jogurt owocowy zamień na naturalny, a ser żółty na biały.


2. Pij czystą wodę zamiast coli, kolorowych napojów i soków z kartonu – Woda pozwala produkować energię z tego co jesz i jest niezbędna do budowania mięśni. Napoje to cukier i sztuczne barwniki, które mają zły wpływ na mózg, szkodzą żołądkowi, a spożywane w nadmiarze odkładają się w tłuszcz.


3. Zamień słodycze na ulubione owoce, owoce suszone, nasiona lub orzechy – Dadzą Ci dużo więcej energii i nie zepsują efektów ciężkiej pracy na treningach. Cukier będący głównym składnikiem słodyczy przemienia się w tkankę tłuszczową, a każdy zbędny kilogram tłuszczu zmniejszy Twoje możliwości na treningach.


4. Jedz warzywa w dużych ilościach – sprawią, że pozostałe pokarmy, które zjadasz spełnią swoją rolę. Na Twoim talerzu warzyw powinno być najwięcej. Jak jesteś na obozie to najlepiej wziąć sobie osobny talerz i zapełnić go różnymi surówkami, sałatkami, pomidorami czy ogórkami i od tego zacząć jedzenie.


5. Po każdym treningu jak najszybciej zjedz posiłek – Pierwsze 30 min jest kluczowe. W tym czasie Twój organizm najlepiej odbuduje stracone zapasy energii. Dzięki temu na kolejnym treningu znowu będziesz mógł dać z siebie 100%. Jeśli nie możesz zjeść pełnego, dużego posiłku, mogą to być kanapki, rodzynki z migdałami czy jogurt naturalny z owocami.


6. Nie podjadaj – wszelkie przekąski typu chipsy, batony, ciastka, wafelki, paluszki – to wszystko będzie się odkładało w postaci zbędnych kilogramów. Posiłki, które zjadasz powinny być na tyle sycące, żebyś nie musiał między nimi podjadać.


7. Na godzinę przed treningiem zjedz mały posiłek lub przekąskę – to ważne, żeby do treningu podchodzić z uzupełnionymi zapasami energii. Może to być koktajl z jogurtu naturalnego z owocami lub tost z ciemnego pieczywa z twarożkiem czy chociaż owoc z garścią migdałów


8. Jedz kilka mniejszych posiłków zamiast 3 dużych – Jeśli chcesz budować mięśnie, a nie odkładać tłuszcz, jedz co 3 godziny. Ostatni posiłek powinien wypadać na 2-3 godziny przed snem. Posiłek, który wypada po treningu powinien być największy.


9. Na krótszych treningach pij wodę, a na dłuższych wybieraj izotonik – taki napój sprawi, że na treningu nie zabraknie Ci energii i nawodni Twoje mięśnie, aby mogły ciężko pracować i rosnąć.

Unikaj kolorowych izotoników i napojów sportowych powszechnie dostępnych w sklepach – zawierają bardzo szkodliwe substancje. Najlepiej zrobić sobie własny: do 1 litra wody wrzuć 3 łyżki miodu, szczyptę soli i sok z cytryny do smaku.


10. Im więcej trenujesz tym więcej snu potrzebujesz – najważniejsza dla sportowca jest pełna regeneracja, która jest najlepsza właśnie we śnie. To właśnie odpowiednia ilość i jakość snu pozwala zbudować mięśnie, spalać tłuszcz i zapamiętywać to czego uczyłeś się podczas treningu.


Autor: Alicja Krajowska-Kukiel – dietetyk sportowy(alicja@healthycenterbyann.com)


Składki

Moja Płatność

LikeBox

GRUPY TRENINGOWE

TRENER NOEMI DZIEKAN tel. 693 895 638                                                                                                                            

Skrzaty (2012 i młodsi)


TRENER NOEMI DZIEKAN tel. 693 895 638

Żaki (2010-2011)


TRENER MARCIN PIEKARSKI tel. 888 664 093

Orliki (2008-2009)


TRENER DARIUSZ GRZESIK tel. 501 091388

Młodziki (2006-2007)


TRENER MARCIN PIEKARSKI tel. 888 664 093

Trampkarze (2004-2005)


Ostatnia galeria

Statystyki

Statystyki są odświeżane co godzinę.

Liczba odwiedzin dzisiaj: 22

Liczba odwiedzin łącznie: 19421

Statystyki Szczegółowe